Výber dlažby

Otázka tvaru

Dlažobné kocky môžu vystupovať v najrôznejších formách v závislosti od charakteru priestoru, domu a interiéru. Najpopulárnejšie kocky  v pravouhlom, alebo štvorcovom tvare sú výborné pre tvorenie cestičiek, terás, ale taktiež schodov a múrikov. Ostarovaná kocka s nepravidelným tvarom dáva povrchu klímu starých, stredovekých uličiek. Pri projektovaní ohraničujúcich doplnkov sa oplatí namiesto tradičnej obruby zvoliť zaujímavejšiu alternatívu – Kravento - to sú doplnky vo forme zaokrúhlených kosoštvorcov, výborné pre vyznačenie oblúkov a kruhov a taktiež na kladenie schodov. Je to výborný materiál pre jemné tvarovanie priestoru na rôznych úrovniach záhrady.

Otázka tvaru
Rozmer je dôležitý

Rozmer je dôležitý

Zaujímavý efekt možno dosiahnuť nielen tvarom, ale aj veľkosťou dlažobnej kocky. Spojenie väčších i menších kociek spôsobí, že povrch získa nielen zaujímavú, ale aj jemnejšiu  povrchovú úpravu. Takýto povrch má svoj diskrétny pôvab, neodvracia pozornosť od zelene a nie je konkurenciou pre budovu  harmonicky sa včleniac do okolitého prostredia. Ak nám záleží na zvýraznení funkcie, alebo vyčlenení jednotlivých zón povrchu, môžme využiť materiál v kontrastných farieb, ktoré vytvoria výraznú kresbu.

Overený materiál

Správny výber materiálu má kľúčový význam pre vzhľad samotného povrchu a s tým spojený – vzhľad celého priestoru. Ten istý projekt sa dá realizovať s použitím štandardných aj ušľachtilých kociek, bude sa ale líšiť nielen cenou, ale aj estetickými hodnotami.

Ak nám záleží na vizuálnom efekte, je potrebné spomenúť, že cena materiálu, vybraného na  aranžovanie okolia domu, drasticky nezvyšuje konečné investičné náklady, najmä keď si spočítame výdavky na stavbu celého domu.

Overený materiál
Sila farieb

Sila farieb

Široká škála farieb a povrchovej úpravy dlažobných kociek ky umožňuje tvorenie rôznorodých a  zaujímavých kompozícií. Dobre spojené farby umožňujú sústrediť pozornosť na detaily, na ktorých zvýraznení nám záleží, a dokonca opticky zväčšiť, alebo zmenšiť zastavaný priestor.  Dlažobná kocka vystupuje  jednak v prirodzených farbách zeme (svetlo béžová, žltá, šedá a hnedá farba), ako aj v intenzívnejších  farbách pre odvážnych (farby jesene, či grafitová). Aby sme priestoru pridali výnimočnú  farebnú atmosféru, je dobré siahnuť po dlažbe, ktorá nemá jednoliaty odtieň, čím dodáva povrchu  väčšiu hĺbku.